11 maj 2012

Nierządnica - I. Lorentz

Tytuł : Nierządnica ( Die Wanderhure )
Autor : Iny Lorentz
Liczba stron : 448
Wydawnictwo : Sonia Draga

Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście przygotowuje się do ślubu. Ma wyjść za prawnika, Ruppertusa Splendidusa. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednak, że narzeczonemu wcale nie chodzi o Marię, ale o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów prawnik nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa. W wyniku jego podłej intrygi Maria zostaje oskarżona o nierząd, brutalnie zgwałcona, osądzona i wypędzona z miasta. Skatowaną dziewczynę znajduje wędrowna nierządnica - Hiltrud. Poruszona niesamowitą urodą umierającej, lituje się nad nią zabierając ją razem ze sobą.. Stając się nierządnicą, pogardzaną przez otoczenie Maria poprzysięga zemstę swoim oprawcom. Myśl o odpłaceniu krzywd staje się sensem jej życia..

Akcja powieści rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych takich jak : Sobór w Konstancji, którego głównym celem było zakończenie wielkiej schizmy zachodniej oraz spalenie na stosie czeskiego reformatora Jana Husa. Książkę czyta się przyjemnie, szczególnie jeśli ktoś lubi i interesuje się historią. Z pewnością nie zaliczyłabym jej do kolejnego z płytkich romansideł. Owszem, znajdą się tu tzw. "momenty", zważywszy na tytuł, ale autorzy stworzyli coś bardziej ambitnego. Pokazali obraz osób, które mimo przeciwności losu nie tracą nadziei na to, że sprawiedliwość w końcu się do nich uśmiechnie. Książka stała się jedną z moich ulubionych. Jeśli ktoś zna podobne tytuły, proszę mówić :)

Ocena 8/10.

9 komentarzy:

 1. Pozycja dla mnie obowiązkowa, uwielbiam powieści historyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety za książkami typowo historycznymi nie przepadam. Chyba, że chodzi o literaturę faktu to co innego. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubię takie książki, z pewnością sięgnęł i po tą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Narobiłaś mi niezłej ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nic podobnego nie znam :) ale po tę sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię Inę Lorentz, polecam przeczytać dalsze losy Marii i Michała w kolejnych częściach - "Kasztelanka", "Testament nierządnicy", "Córka nierządnicy".

  OdpowiedzUsuń
 7. @edyta4

  mam taki zamiar :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. piekne zdjecie w naglowku, uwielbiam czytac niemniej poki jeszcze studiouje nie mam czasu na nic innego niz literatura fachowa :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wizytę na moim blogu. Zostaw komentarz, a chętnie Cię odwiedzę :-)