4 wrz 2014

" Czy jesteś psychopatą? " - wkrótce w księgarniach!

Witam,

Chciałam Wam przedstawić nową książkę znanego brytyjskiego dziennikarza i prezentera Jona Ronsona, która trafi do księgarni już 10 września br. Może niektórzy z Was go już znają z książki "Człowiek, który gapił się na kozy".

Najnowsza powieść "Czy jesteś psychopatą?" to opowieść o obłędzie. O psychopatach. Tych najbardziej niebezpiecznych, z zakładów zamkniętych, tych na szczytach władzy i biznesu, oraz tych, których niegroźne szaleństwo jest pożądane przez media.


Wszystko zaczęło się spotkania Jona Ronsona z pewną specjalistką z zakresu neurologii. Podobnie jak wielu innych kolegów z branży, otrzymała ona pocztą od anonimowego nadawcy dziwną zaszyfrowaną książkę. O pomoc w odkryciu jej tajemnicy poprosiła Jona. Ten zaś zupełnie niespodziewanie odkrył, że w poszukiwaniu rozwiązania zagadki zawędrował do fascynującego świata obłędu.

Jon spotyka pensjonariusza zakładu zamkniętego Broadmoor, który zaklina się, że symulował chorobę psychiczną w celu złagodzenia wyroku, a teraz utknął tu, bo nikt nie chce uwierzyć, że jest normalny; rozmawia z osobami zajmującymi się katalogowaniem schorzeń psychicznych i tymi, którzy zaciekle się im sprzeciwiają; kontaktuje się z wpływowym psychologiem, twórcą stosowanego powszechnie testu na psychopatę, przekonanego, że wielu prezesów i polityków to w rzeczywistości psychopaci.

To właśnie od niego Jon uczy się rozpoznawać osoby o skłonnościach psychopatycznych. Wyposażony w tę wiedzę zmierza ku domenie wpływów i władzy. Przeprowadza wywiad z niesławnym dowódcą szwadronów śmierci i rozmawia ze znanym prezesem, którego domniemana psychopatia doprowadziła do sporych fluktuacji na giełdzie. Ale Jon nie spotyka się wyłącznie z psychopatami; kontaktuje się też z tymi, których działalność zawodowa w jakiś sposób związana jest z szaleństwem i którzy dzięki niemu zarabiają na życie. Odkrywa przy tym niepokojącą prawdę, że wielu ludzi ze szczytów tej branży jest na swój sposób tak samo szalonych jak ci, którzy są przedmiotem ich badań.

Charakterystyczne poczucie humoru, urok osobisty Jona i jego wrodzona dociekliwość sprawiają, że książka „Czy jesteś psychopatą?” wciąga od pierwszych stron. Ta pozornie rozrywkowa lektura wydobywa na światło dzienne niewygodne prawdy i zachęca do stawiania pytań o to, jak definiować normalność w świecie, w którym coraz częściej ocenia się nas po naszych najbardziej skrajnych zachowaniach.

***

Jesteście zainteresowani tym tytułem? :)

8 komentarzy:

 1. brzmi ciekawie :) chyba bym po to sięgnęła jak będe miała możliwość

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ba, nawet bardzo ciekawie się to zapowiada. Psychopaci to moja mała... obsesja :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. więc tylko iść do księgarni, kupować i czytać :D

   Usuń
 4. Hmmm,chyba nie jest to typ książek,które skradną moje serce...

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że zapowiada się ciekawie :) Premiera już jutro :)
  A u mnie? Przepis na pysznego kurczaka :)

  Obserwuję! Buziaki, Michalina.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak wyrobię się ze swoimi sprawami to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wizytę na moim blogu. Zostaw komentarz, a chętnie Cię odwiedzę :-)