3 sty 2016

Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych - Marianna Oklejak

Tytuł: "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych".
Autor: Marianna Oklejak
Liczba stron: 80
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 19-10-2015

Polska jak długa i szeroka posiada bardzo rozbudowaną historię, podania, zwyczaje, kuchnie, a nawet i język!
Marianna Oklejak zabiera nas w ciekawą podróż po folklorze, który od regionalnego, aż po chłopski - jest niezwykle barwny i interesujący. 

Badania nad folklorem polskim zaczynają się w XIX wieku i są związane z walką o utrzymanie świadomości narodowej. Dlatego taka książka jak ta, będzie dobrym prezentem dla najmłodszych, aby zobaczyli jak poszczególne regiony Polski się od siebie różnią, a także aby pogłębić wiedzę na temat np. malowania kraszanek, czy obchodzenia poszczególnych świąt.

Może wielu z Was nie zdaje sobie sprawy jak ważną sprawą jest folklor. To swoista, bardzo cenna spuścizna po naszych dziadach, pradziadach, a co za tym idzie - duma, że Polacy "nie gęsi" i tak jak inne kraje mogą się poszczycić pięknem kultury i jej różnorodnością.

Folklor dzieli się na dwie grupy: materialną do której zaliczamy architekturę ludową, sztukę ludową i stroje ludowe, oraz niematerialną w skład której wchodzą; pieśni, przysłowia czy legendy. Folklor zdobywa coraz więcej sympatyków, powstają nowe Zespoły Pieśni i Tańca. Nie sposób nie wspomnieć o pięknych strojach łowickich, góralskich, czy o potrawach śląskich, wielkopolskich, zróżnicowanej mowie i odmianach gwary oraz języka polskiego.

Ta bogato ilustrowana książka będzie dobra dla "dużych" i "małych" ponieważ każdy z pewnością znajdzie tu przydatne, a może przez wielu nieznane ciekawostki i piękne obrazki. Rozdziały dzielą się na poszczególne pory roku: od wiosny, do zimy - a co za tym idzie, opisane są tu święta, a także tradycje jak malowanie pisanek, czy chodzenie po kolędzie. Nie mogło też zabraknąć ciekawych malunków stroi ludowych, czy wspomnienia o ślubie, narodzinach dziecka i wielu innych.

Ze swojej strony serdecznie polecam. Jedynym minusem jest to, że książka jest dość cienka, ale nie można mieć wszystkiego. ☺
Ocena: 4/5.

Opinia opublikowana również na portalu lubimyczytać.pl KLIK

4 komentarze:

 1. Ilustracje są przepiękne. Cudna książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam <3
  www.dvivstylee.blogspot.com
  https://www.youtube.com/watch?v=vxyoxya7WKI

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna - przyciągająca wzrok kolorystyka oraz grafika :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wizytę na moim blogu. Zostaw komentarz, a chętnie Cię odwiedzę :-)