7 kwi 2017

Piękna i Bestia - Elizabeth Rudnick

Tytuł: "Piękna i Bestia"
Autor: Elizabeth Rudnick 
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Egmont

W związku z filmową premierą ekranizacji Pięknej i Bestii dostajemy powieść o tym samym tytule autorstwa Elizabeth Rudnick. Książka zaczyna się od epilogu, w którym jak wszyscy dobrze wiemy czarownica przemienia rozpieszczonego, butnego księcia w Bestię za karę odmówienia jej gościny. Podczas balu zamienieni są również goście, a nawet pies. Akcja dzieje się we francuskim miasteczku Villeneuve.

Główną bohaterką jest Bella – piękna, młoda dziewczyna, która różni się od mieszkańców miasteczka. Uwielbia czytać książki, pobudzać wyobraźnię, marzy o podróżach i przygodach. Bardzo żałuje, że nie może znaleźć osoby, z którą dzieliłaby swoją pasję. Ludzie jej nie rozumieją, naśmiewają się z niej, uważają że do nich nie pasuje. 

Bella mieszka wraz z ojcem Maurycym, który zajmuje się tworzeniem pozytywek. Jest ciepłym, dobrym człowiekiem, w którym Bella znajduje oparcie. O rękę Naszej bohaterki stara się Gaston – były bohater wojenny, który tylko na zewnątrz udaje miłego człowieka. W rzeczywistości jest pyszałkowatym, zarozumiałym tyranem, który uwielbia słuchać komplementów na swój temat. W trakcie nieszczęśliwego zbiegu wydarzeń ojciec Belli zostaje uwięziony przez Bestię w ogromnym, mrocznym zamku otoczonym wielkim, niebezpiecznym lasem. Bella poświęca się dla niego i zajmuje miejsce ojca, będąc zakładniczką Bestii.

Jak się z biegiem czasu okazuje, Bestia zmaga się z klątwą. Gdy czerwona róża w jego komnacie zgubi wszystkie płatki, on sam zostanie na zawsze Bestią, a jego służba zamieni się w martwe przedmioty. Tylko prawdziwa miłość jest w stanie go uratować. Czy Bella zdoła pokochać Bestię? Czy razem przełamią zły czar?

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jest to delikatne odprężenie w sam raz na długi wieczór. Rozdziały są krótkie i treściwe. Sam tekst jest prosty i nie wymaga wielkiego myślenia. Dzięki temu książkę można polecić nie tylko starszym miłośnikom klasyki Disneya, lecz również młodszym fanom. Ciężko stwierdzić czy pokrywa się dokładnie z animacją, bo tej już nie pamiętam. :) Na pewno bardziej będzie opierać się na filmie, który jest aktualnie wyświetlany w kinach ze znaną Emmą Watson.

Moja ocena: 4,5/5

Plusy:
- baśniowy klimat,
- przypomina czasy dzieciństwa
- prosty, zwięzły język
Minusy:
- trochę za krótka

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Egmont

Opinia opublikowana również na portalu lubimyczytac.pl TUTAJ,

2 komentarze:

  1. Bajkę znam na pamięć, filmu jeszcze nie widziałam, za to do książki mnie przekonałaś i już ją zamówiłam w księgarni internetowe xD

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wizytę na moim blogu. Zostaw komentarz, a chętnie Cię odwiedzę :-)