17 gru 2012

Jedyna prawda - Olle Lönnaeus

Tytuł : "Jedyna prawda"
Autor : Olle Lönnaeus
Liczba stron : 415
Wydawnictwo : Rea
Możliwość zakupu książki TUTAJ

Zimowa noc, nad skańską równiną szaleje śnieżyca. Joel Lindgren dostaje telefon. Słyszy głos swojego ojca, Mårtena, z którym nie miał kontaktu od dwudziestu lat. Joel nie potrafi zlekceważyć tej rozmowy, więc wyrusza przez zamieć do rodzinnego miasteczka Tomelilla, gdzie mieszka Mårten. Znajduje go wiszącego na haku pod sufitem. Na ścianie widnieje napis namalowany czerwoną farbą: Ghadab Allah – Gniew Boga.


Kiedy policja zatrzymuje podejrzanego o zabójstwo, inspektor kryminalna Fatima al-Husseini zostaje wyznaczona do prowadzenia przesłuchań. Jej spotkania z fanatycznym Osamą al-Dinem przeradzają się w psychologiczne starcie o to, czym jest prawa i kłamstwo, a czym dobro i zło.

Więzy krwi, od których Joel całkowicie się odciął, dają o sobie znać. Kim właściwie był jego ojciec, którego przez całe życie tak nienawidził? Krętaczem, przemytnikiem, niewydarzonym artystą? Im więcej się dowiaduje, tym mniej rozumie. Czy prawda jest tylko jedna, czy może istnieje ich więcej ?

  Olle Lönnaeus - (ur.1957) jest dziennikarzem gazety Sydsvenska Dagbladet, w której opisuje wydarzenia polityczne w Szwecji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Obecnie mieszka w Lund, lecz dorastał w Tomelilla. Jego debiutancka powieść kryminalna "Pokuta" zdobyła nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminałów za najlepszy debiut roku oraz nagrodę pisarską Studieforbundet Vuxenskolan w 2009 roku. Druga książka, "Wielkie serce Mike'a Larssona", została nominowana za kryminał roku 2010 i wygrała Nagrodę Południowej Szwecji za Kryminał Roku 2011. Powieści Ollego Lönnaeusa ukazały się już w dziesięciu krajach, przetłumaczone na dziewięć języków.


Szczerze mówiąc, niektóre osoby będą się ze mnie śmiać, ale zupełnie się nie znam na kryminałach. Po prostu nie gustuję i nie mam czasu pogłębiać swojej wiedzy na temat tego gatunku literackiego. "Jedyna prawda" nie należy do książek cieniutkich, które można połknąć w jeden wieczór (no, chyba że jakiś fan ją dorwie). Treść książki porusza sprawy ważne dla ludzi i ma w sobie jakąś zagadkę, nad którą czytelnik musi się trochę potrudzić i pomyśleć. Surowy, zimowy klimat Szwecji pasjonuje nawet takiego laika jak ja. Przekonałam się do twórczości Lönnaeusa i z chęcią przeczytam jego pierwszą, zachwalaną książkę "Pokuta". Może przypadnie mi do gustu. Dla fanów szwedzkich kryminałów - jak znalazł. :)

Moja ocena : 4/5
Opinia opublikowana również na portalu lubimyczytac.pl
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/151650/jedyna-prawda/opinia/8280320#opinia8280320

Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuje

10 komentarzy:

 1. Z autopsji wiem, że skandynawski kryminał skandynawskiemu kryminałowi nie jest równy. Sięgnę po to dla porównania :) fabuła brzmi ciekawie. Tempo pewnie powolne jak w większości kryminałów z tamtych stron?? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytam, jeśli wpadnie mi w ręce - lubię skandynawskie kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na oku tę książkę, uwielbiam skandynawskie kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie do końca zainteresowała mnie ta książka, więc na dzień dzisiejszy mówię pass.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mi sie tak średnio podobała, była całkiem niezła, ale bez rewelacji...

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam wielką ochotę na te książkę, a tu widzę że bez rewelacji, ale jak spotkam to skusze się i sama do niej zaglądnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka nie w moim guście,
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja znów jestem wielką fanką skandynawskich kryminałów, ale ten nie przypadł mi specjalnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wizytę na moim blogu. Zostaw komentarz, a chętnie Cię odwiedzę :-)