16 lip 2012

Kobiety dyktatorów - Diane Ducret

Tytuł : Kobiety dyktatorów
Autor : Diane Ducret
Liczba stron : 357
Wydawnictwo : Znak

Życie prywatne wielkich dyktatorów fascynuje ludzi od dawna. Jesteśmy ciekawi jacy byli za drzwiami swoich mieszkań, gdy nikt ich nie widział. Jakie były ich słabości ? Czy posiadali w sobie odrobinę ludzkich uczuć ? Czy kochali kogoś szczerą miłością ? Jeśli tak, to kim były te kobiety ? Dlaczego one same trwały u boków największych zbrodniarzy, morderców i kłamców ? Autorka powyższej książki stara się przybliżyć nam odpowiedzi na te pytania. Możemy poczytać o niełatwym życiu żon i kochanek Lenina, Stalina, Hitlera, Mussoliniego, Mao, Bokassy, Ceauşescu i Salazara. Na imię im Elena, Ewa, Jakaterina .. 
Co je łączyło ? Jaką odegrały rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów XX wieku ? Czy była to miłość, chwila szaleństwa czy nieokiełznana żądza władzy ? Szczerze zachęcam zainteresowanych do tej lektury. Pozycja obowiązkowa dla fanów historii. Wyjątkowe zdjęcia czynią tę książkę jeszcze bardziej interesującą. 
Moja ocena : 10/10.

"Tylko Claretta nie opuściła mężczyzny, który jeszcze niedawno był uwielbiany przez miliony Włochów. Przed plutonem egzekucyjnym wyszeptała : "Jesteś zadowolony, że zostałam z tobą do końca ?".

"Dla Jiang Quing śmierć męża miała być dopiero początkiem kariery - była bardzo blisko przejęcia władzy w komunistycznych Chinach. Wiedziała, że gra o najwyższą stawkę." 


"Piętnastoletnia Catherine po prostu nie miała wyboru - dowódca środkowoafrykańskiej armii wypatrzył ją i porwał, gdy szła do szkoły. Tytułem cesarzowej cieszyła się tylko przez kilka lat - dopóki zazdrosny małżonek nie oskarżył ją o romans z francuskim prezydentem".


"Ewa Braun, wieloletnia towarzyszka znienawidzonego przez miliony nazisty, została w końcu jego żoną. Nie trwało to długo. Zaledwie jeden dzień. Nim zdąży wyschnąć atrament, Hitler wspomni o samobójstwie, które planuje na dzień następny. Oboje zażyją truciznę, po czym spełni się przepowiednia wróżki : "Cały świat będzie mówił o tobie i twojej miłości". 

 Pozdrawiam. 

19 komentarzy:

 1. To jest książka, którą muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tą książkę na oku i tylko czytam same pozytywne recenzje o niej, jakoś jej nie po drodze na moją półkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. raczej się wstrzymam, nie do końca książka w moich klimatach

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, książka jest godna uwagi. Bardzo rzetelnie opisane wszystko, trochę historii, ale nie tak, żeby zanudzić, ale żeby lepiej zrozumieć. Niezbędna lektura dla każdego historyka. Cieszę się, że doczekała się publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ją na oku, lubię takie książki i na pewno niedługo znajdzie się na mojej półce;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię biografie, a ta szczególnie mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam podobnie wydane, ale napisane przez innego autora Dziewczyny wojenne - świetne! Tę książkę też mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. cały czas się waham, nie jestem przekonana czy to książka dla mnie, choć z drugiej strony wysokie oceny zachęcają, ehh kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka musi się znaleźć na mojej półce, obowiązkowo!

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś się na pewno skuszę na tę książkę, bo to wybitnie moja tematyka. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już dłuższy czas oglądam się za tą książką :) Ostatnio w związku z pracą maturalną dużo naczytałam się o Hitlerze i muszę przyznać, że była to ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam te ksiazke ale jeszcze nie zaczelam czytac.:-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka raczej nie dla mnie, ale kto wie może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka bardzo ciekawa, chociaż lekko chaotyczna - ale i tak warto ją przeczytać :) plus za piękne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wizytę na moim blogu. Zostaw komentarz, a chętnie Cię odwiedzę :-)